Bylinky S-Z
Saturejka zahradní
Obsahuje zejména silici (asi 0,2%) s karvakrolem, cymolem, tujonem, cineolem, a dále třísloviny (asi 8,5%), pryskyřice, slizy a minerální látky.Sbírá se nať v době květu (Herba satureiae hortensis), tj. červen až září (takže možno i vícekrát ročně), která se suší co možná nejrychleji ve stínu nebo za umělého sušení za teplot do
Sedmikráska chudobka
Droga má v lidovém léčitelství dosti široké, ale málo specifické uplatnění při využívání protizánětlivých a expektorančních účinků. Nálev se používá při léčení chorob horních cest dýchacích (saponiny) k lepšímu odkašlávání, také se doporučuje v rekonvalescenci po zápalu plic. Bývá součástí rozmanitých čajových směsí s "krev čistícím" účinkem, proti revmatismu, proti krvácení a vředovitosti. Mnohdy slouží především ke zlepšení vzhledu čajových směsí. V homeopatii se používá výtažek z čerstvých květů ke stejným účelům, také proti bolestivé menstruaci a tvoření ledvinových a žlučnikových kamenů. Zevně se doporučuje v obkladech nebo koupelích při furunkulóze, na špatně se hojící rány a podlitiny i proti krvácení z povrchových ran menšího rozsahu a k jejich rychlejšímu čištění a hojení.
Sezam indický
Semena obsahují 35 až 57% světle žlutého oleje a dále rostlinné bílkoviny, naicin, fosfor, vápník, síru a sacharidy.Užívají se zejména jako mechanicky působící projímavý prostředek, pomáhají též při urologických a gynekologických infekcích, olej příznivě působí na cévy i hemeroidy. Užívá se buď čistý sezamový olej nebo semena (asi 4 čajové lžičky denně), která je třeba důkladně rozžvýkat nebo předem pomlít.
Sléz přehlížený
Obsahuje zejména sliz (v listech a květech), vitamín C, karoten, antokyanová barviva (v květech), třísloviny (v listech), organické kyseliny, v semenech množství oleje.
Sbírá se květ (Flos malvae), list (Folium malvae) nebo kvetoucí nať (Herba malvae). List se sbírá v červnu před rozkvětem, květ a nať v červenci a srpnu. List nesmí být napaden rzí slézovou (pozná se podle oranžovočervených až hnědých skvrn).Užívá se při žaludečních či dvanácterníkových vředech, jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní či při kašli, ve formě koupele se osvědčil při ekzémech (zejména atopickém), neboť tlumí zánětlivost a svědění. Připravuje se ve formě nálevu nebo macerátu, pije se po malých dávkách v průběhu celého dne. Pasta připravená z práškovaného slézu smíchaného v trošce vody odstraňuje kruhy pod očima.
Slunečnice rolní
Sbírá se zejména semeno (Semen helianthi), někdy i okvětí (Flos helianthi).
Semena obsahují až 45% oleje, dále bílkoviny, glyceridy, steroly, fosfolipidy, karotenoidy, organické kyseliny (citrónová, vinná, chlorogenová), lecitin a provitamin A. V květech a stejně tak i v listech je obsažen flavonoid quercimeritrin, kumarínové glykosidy, triterpenové saponiny, karotenoidy, antokyany, třísloviny, cholin, xantofyly, solantová kyselina, betain, helianthin a minerální látky.Slunečnicový květ snižuje horečku, vylepšuje trávení, snižuje pocení, stimuluje činnost jater, zevně léčí hnisavé kožní afekce, záněty a zapaření. V lékařství se slunečnicové tinktury užívá při malárii, tuberkulóze a při žilních chorobách. Slunečnicová semena v množství 2 až 4 čajové lžičky denně zlepšují ostrost vidění.Květ se podává ve formě prášku (asi
Smetánka lékařská
V antice se šťáva z pampelišek doporučovala jako prostředek proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, mlékem se léčily záněty očí. Slavný arabský lékař Avicenna, který působil v první polovině 11. století, léčil čerstvou šťávou z pampelišek vodnatelnost a překrvení jater. V lidovém léčitelství mnoha zemí byla smetanka velmi oblíbena a pouhý seznam chorob, při kterých se používala, by byl velice rozsáhlý. Dodnes je požívána vnitřně při různých chorobách jater, poruchách zažívání, připisuje se jí vliv na snížení hladiny cholesterolu v krvi, má dobrý účinek při chudokrevnosti a hypovitaminózách. Zevně se používá jako kosmetický přípravek proti uhrům, furunkulóze, k obkladům na hemoroidy a jako celkové tonikum. Šťáva z čerstvých rostlin se doporučovala při únavě a celkové vyčerpanosti, oblíbená byla při jarních bylinných kúrách.
Smrk obecný
Silice působí zkapalnění hlenu v dýchacích cestách, působí proti baktériím a v místě podání překrvuje tkáně. Obvykle se užívá při nachlazení, zánětu průdušek doprovázeném kašlem, teplotách z nachlazení, zánětech sliznic ústní dutiny a hltanu, při bolestech nervového původu, revmatismu.
Sporýš lékařský
Sporýš lékařský je léčivou bylinou, používanou proti bolestem hlavy, při zažívacích problémech, na podporu funkce jater a ledvin. V dnešní době se mu však nevěnuje již taková pozornost jako v minulosti.V dávných dobách byl sporýš mnohde považován za magickou rostlinu. Názvem "verbena" byly ve Starém Římě označovány všechny rostliny, kterých se používalo při posvátných obřadech. Sporýšem se čistily oltáře pro rituály. Ve Starém Řecku byla rostlina zasvěcena Venuši a kněží nosili její kořen ve svém rouchu. Často se sporýš používal jako příměs "nápojů lásky" pro své údajné afrodiziakální účinky. V Persii byla tato rostlina považována za čistě magickou. Egypťané věřili, že sporýš pochází ze slz bohyně Isis. Naopak z křesťanského prostředí pochází lidová báje, podle níž sporýš vyrostl z drátu, který Ježíš ovinul svému pěstounu okolo skráni, když jej choval. V čarodějnictví se věřilo, že sporýš činí tělo necitelným vůči ranám a střelám (odtud i jeho staré lidové jméno železník).Kořeny se kdysi tu a tam přidávaly k nakládaným okurkám, měly jim prý dodat zvláštní příjemnou chuť.Čerstvé výhonky se používají do salátů a do polévek, sušená rostlina do čajových směsí.
Srdečník obecný
Sbírá se kvetoucí nať (Herba leonuri cardiacae), která se suší co možná nejrychleji za teplot do
Světlík lékařský
Obsahuje zejména iridoidní glykosid aukubin, dále tříslovinu, trochu kumarínu, hořčiny, silici, oleje, flavonoidy, kyselinu kávovou, soli mědi a hořčíku.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba euphrasiae) seřezáváním, suší se ve stínu velmi opatrně, aby listy zůstaly zelené (mají sklon černat). Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout
Svízel syřišťový
Obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály.Sbírá se nať (Galium verum) a to v době květu seřezáváním. Suší se na stinném místě nebo i na slunci, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout
Svízel vonný (mařinka)
Obsahuje zejména kumarinové glyklosidy (z nichž se uvolňuje kumarín), glykosid asperulosid, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, vitamín C, silici, amid kyseliny nikotinové. Obsah účinných látek je největší na jaře, na podzim klesne asi na jednu šestinu.
Sbíranou částí je kvetoucí nať (Herba matrisylvae, Herba asperulae), sbírá se na počátku květu (v květnu). Suší se co nejrychleji ve stínu, při umělém sušení za teplot do
Šalvěj lékařská
Obsahuje zejména silici (1,5 až 2,5%) s thujonem, salviolem, cineolem, kafrem, borneolem, dále katechinové třísloviny (asi 8%), pseudotřísloviny (=organické kyseliny, např. kyselina kávová), triterpenoidy, hořčinu carnosol,, diterpenové hořčiny abietanového typu, lakton, salvin, který má fytoncidní účinky, saponiny, pryskyřice, vitamíny řady B a látky podobné ženskému hormonu estrogenu.Sbírá se list (Folium salviae) a to krátce před květem (květen až červen) a za suchého počasí, u starších rostlin je možný i druhý sběr na podzim. Suší se co možná nejrychleji ve stínu, při umělém sušení za teplot do
Protože thujon obsažený v silici je poměrně dosti toxický, není šalvěj vhodná k dlouhodobému podávání. Relativně neškodný by měl šalvějový odvar, z něhož toxická silice záhy vyprchá.
Šanta kočičí
Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe v době rozkvětu, tj. na počátku léta.
Droga obsahuje silice s karvakrolem, alkohol nepetol, thymol, pulegon, třísloviny, hořčiny, vitamin C a jiné látky.
Užívá se při bronchitidě a nachlazení (působí potopudně a snižuje tělesnou teplotu), zlepšuje trávení, tlumí průjmy, snižuje krevní tlak a celkově uklidňuje, takže ji lze použít např. při různých typech orgánových neuróz nebo jako sedativum pro děti, neboť její působení je poměrně mírné. Zevně ve formě kašovitého obkladu se užívá na léčbu podlitin jako náhražka kostivalu Obecně jsou její účinky velmi podobné účinkům medunky snad i poněkud silnější.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (2 polévkové lžíce drogy se luhují 15 až 20 minut v
Šťovík kadeřavý
Šťovík kadeřavý byl zejména v minulosti užíván jako léčivá rostlina, jeho oddenek údajně působí projímavě a jeho plody naopak protiprůjmově.
Topol osika
Sbírají se zejména pupeny, méně často i kůra nebo list. Pupeny se sbírají brzy na jaře před jejich rozvinutím, suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do
Droga obsahuje fenolový glykosid salicin a populin, flavonové glykosidy, silice, třísloviny, vosky a pryskyřice.
Působí analgeticky (zejména při revmatismu kloubů), močopudně, snižuje horečku, v oblasti močových cest působí desinfekčně, zevně působí rovněž desinfekčně a protizánětlivě, takže se užívá na špatně se hojící rány nebo hemoroidy.
Podává se obvykle ve formě nálevu (1 až 2 čajové lžičky rozmačkaných pupenů na šálek vody, denně se pijí 2 šálky).
Trnka obecná
1.) květy trnky (Flos pruni spinosae)
Obsahové látky: Květní droga obsahuje zejména flavonové glykosidy (nitrilglykosid) v množství až do 0,4%, jejichž rozštěpením se uvolňují stopy kyanovodíku, benzenaldehydu a cukry. Dále jsou obsaženy třísloviny.
Sběr a sušení: Květy se trhají ručně nejlépe těsně před plným rozkvětem, což bývá podle polohy a počasí od dubna do prvé poloviny května. Květy je nutné sbírat pouze za zcela suchého počasí. Jestliže si květy zachovají svou původní barvu, je možno je setřást na plachty dříve než opadají. Ukládají se volně, neboť pomačkané květy snadno tmavnou. Rychle se suší rozprostřené v tenkých vrstvách při teplotě maximálně
Použití: Uplatňuje se dnes především v lidovém léčitelství, kde se využívá pro mírné močopudné a projímavé účinky zejména v dětské praxi. Mimoto mají i příznivý vliv na látkovou výměnu. Za tímto účelem se doporučuje dětem podávat zápar ze
2.) plody trnky (Fructus pruni spinosae)
Obsahové látky: třísloviny, cukry, pektiny, vitamin C, organické kyseliny, barviva a kyanový glykosid amygdalin
Sběr a sušení: plody se ručně otrhávají na podzim v době plné zralosti (září, říjen) a zbavené stopek, úlomků větviček a listů se suší v tenkých vrstvách na stinných a vzdušných místech, nejlépe umělým teplem do
Použití: Třísloviny obsažené v plodech (ale i v listech a kůře, kterých se dříve v lidovém léčitelství také využívalo) mají svíravý účinek, takže droga se používá při léčení průjmu (pije se lihový extrakt), nebo zevně jako kloktadlo.
Z přezrálých plodů, často přešlých mrazem, se dříve připravovala povidla, která bylo ovšem nutno hodně sladit. Používala se i k úpravě chuti léků. Dodnes je oblíbené domácí trnkové víno, které má sytě rudou barvu a při použití kulturních kmenů kvasinek chuť velmi podobnou portskému.
Třapatka nachová
Užívá se zejména kořen, ale také květ nebo list. Kořen se dobývá na podzim ze 3 až 4 letých rostlin, listy je nejlépe sbírat v době květu rostliny.Obsahuje estery mastných kyselin, polysacharidy, seskviterpenické alkoholy, dihydroxinardol, silice, třísloviny a další látky.
Droga výrazně posiluje funkci imunitního systému, má značné účinky desinfekční (pomáhá likvidovat mnoho druhů virů, bakterií, prvoků i hub), tlumí vnímání bolesti, působí jako afrodisiakum a předmětem zkoumání je i její potenciální protinádorové působení.
Vnitřně se užívá zejména v případech, kdy je potřeba zvýšit obranyschopnost organismu, tj. např. v období chřipek nebo nachlazení, a ke stejnému účelu ji lze použít i preventivně. Zevně se aplikuje na nejrůznější poranění, spáleniny, ekzémy, opary, křečové žíly, hemoroidy apod. Doporučována bývá i pacientům, kteří podstupují léčbu chemoterapeutiky nebo ozařováním, neboť dokáže zvýšit množství bílých krvinek, které jsou často těmito léčebnými metodami více či méně likvidovány.Podává se obvykle ve formě tinktury (
Třezalka tečkovaná
Třezalka má mírné sedativní účinky, podporuje krevní oběh, vylučování žluči a působí protizánětlivě. Kromě dnešních indikací se v minulosti používala i při ledvinových a plicních chorobách, revmatismu, ischiasu, spáleninách, astmatu, gynekologických zánětech, hnisavých ranách, nechutenství a proti hlístům. Dnes je třezalková nať součástí čajových směsí s antisklerotickým a hypotenzívním účinkem a čajovin podporující trávení. Extrakt je součástí několika hromadně vyráběných léčivých přípravků s uklidňujícím a protizánětlivým účinkem. Zápar, připravený z polévkové lžíce drogy a
Tužebník jilmový
Tužebníková nať se používá jako potopudný a močopudný - diuretický prostředek. Uplatňuje se i při onemocnění ledvin a močového měchýře, při poruchách látkové výměny apod. tradičně proti horečce, bolesti hlavy, zubů, kloubů. Zevně se používá na některé kožní vyrážky. Vědecké rodové jméno Filipendula je z latinského filum = niť a pendulus = visící. Druhový název ulmaria je z latinského ulmus = jilm. V antice se z tužebníku a staré kolomazi vyráběla mast na roztírání opuchlin. Kořeny se užívaly jako diuretikum, při epilepsii, z nati a květů se vařil čaj; sloužil k běžnému pití a k pocení.
Violka rolní (maceška)
Obsahuje sliz složený z glukózy, galaktózy, arabinózy a ramnózy, dále třísloviny, flavonoidy (rutin, violatin), antokyany, karetonoidy, vitamíny C a E, alkaloid violin, glykosid vilotusid, silici.Sbírá se kvetoucí nať (Herba violae trocoloris) zbavená zdřevnatělých částí.
Droga má protirevmatický účinek, podporuje vykašlávání, zlepšuje vylučování odpadních látek z organismu, dobře účinkuje při cévních a kožních chorobách, podporuje usazování vápníku v kostech, má antialergické účinky, působí proti otokům, tlumí krvácení do tkání, působí močopudně, podporuje prokrvení periferních vlásečnic včetně oční sítnice nebo v ledvinách, zevně ve formě koupelí se doporučuje při ekzémech a alergických vyrážkách.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (jedna čajová lžička na šálek vody, denně se pijí 2 šálky) nebo macerátu.Droga by neměla být podávána těhotným a kojícím ženám a neměla by být podávána dlouhodobě. Při předávkování se může objevit zvracení, u některých citlivých osob se může objevit i při dávkách běžných.
Vlaštovičník větší
Sbírá se nať (Herba cheledonii) a to na počátku květu (duben až červen) nebo oddenek i s kořeny (Radix cheledonii). Nať se seřezává asi
Vřes obecný
Vřes je při snížené funkci ledvin výborným lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Kvůli vícero dobrým vlastnostem tvoří vřes přísadu do mnoha čajových směsí. Především na léčbu nemocí ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty. Má také protizánětlivé účinky, proto pomáhá také při zánětu ledvin, močového měchýře a močových cest a pomáhá rozpustit močové kameny. Vřes má také jedno speciální uplatnění - je jedna z mála rostlin, které pomáhají při tzv. Řezání, nepříjemném zastavení močení zánětlivého původu. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla a jako všechny močopudné rostliny, prospívá při revmatických onemocněních. Osvědčil se i u starších lidí, kterým po tělesné námaze otékají nohy.
Kromě léčby orgánů močového ústrojí pomáhá vřes uklidňovat nervovou soustavu a zlepšovat spánek. Jeho močopudnost je možné využít při nemocech z prochlazení a horečce, slouží jako utišující prostředek při nespavosti a při poruchách látkové výměny.
I když se vřes užívá především vnitřně, jeho stahující účinky je možné uplatnit i zevně na omývání ran a kožních problémů.
Čaj z vřesu nemá žádné vedlejší účinky, ale jeho doba užívání by neměla přesáhnout 3 měsíce, potom by měla následovat 3 měsíční přestávka.
Yzop lékařský
Expektorans, stomachikum, diuretikum,antihydrotikum,. Silice působí výrazně antisepticky, ve vyšších dávkách ale zapříčiňuje křeče. Yzopová nať se používá jako součást čajovin při průduškových katarech a astmatu, dále při onemocnění ledvin, žlučníku, jako dezinficiens a jako centrálně účinné antihydrotikum. V lidovém léčitelství se používá jako karminativum, při bolestivé menstruaci, na kloktání při zánětech v krku, proti parazitům a jako posilující nápoj pro starší lidi (nedoporučuje se však při stavech předrážděnosti a nervozity). Při posuzování starších zpráv o yzopu musíme brát v úvahu skutečnost, že se nenacházel v maloasijské flóře, ale ve středozemní oblasti (ale ne v Řecku). Yssopos starých řeckých a římských lékařů bude proto rozdílný. Řečtí lékaři tak označovali jakousi pyskatou hluchavkovitou rostlinu, podle Spregla a Fraasa Origanum smyrneum nebo O. syriacum L. Yzop uváděný i v bibli označoval léčivou rostlinu (podle Lyngbye to byla Thymbra spicata L., podle Bauhina úzkolistý rozmarýn a podle Hassequista Gymnostomum truncatum Hedw.). Dioskorides také znal yzop, zřejmě pravý, který se dovážel jako aromatická bylina a podle Columella spolu s jinými bylinami dodával vínu charakteristickou vůni, případně se používal jako koření do omáček, ale také jako prostředek proti kašli u dobytka. Keř později přenesli benediktýni přes Alpy a ve středověku se pěstoval v klášterních zahradách. Proto byl v lékárnách běžný. Odedávna se vysazoval i v zahradách na venkově, používal se na kořenění jídel a byl také domácím lékem proti prsním a žaludečním neduhům.
Zázvor lékařský
Léčivé účinky zázvoru jsou v tradiční indické medicíně využívány již po celá staletí. Účinné látky obsažené v jeho oddencích optimálním způsobem ovlivňují procesy trávení v gastrointestinálním traktu.Příznivě působí zejména na funkční biochemii a digestivní funkce žaludku. Zmírňují dyspeptické obtíže, jako je pocit plnosti a těžkosti po požití stravy, časté říhání, pálení žáhy, nadýmání, plynatost a nucení na zvracení. Zázvor také potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem apod.), jako je nauzea, studené pocení a závratě. Extrakt z oddenků zázvoru má rovněž inhibiční vliv na syntézu prostaglandinů a prostaglandinových endoperoxidů, jako mediátorů zánětu a vykazuje tak protizánětlivé účinky. Zázvor působí také jako účinné afrodisiakum.
Zeměžluč lékařská
Amarum - aromatikum při dyspepsiích, digestivum, stomachikum. Povzbuzuje chuť k jídlu a urychluje trávení; kyselina nikotinová resp. její amid je důležitá složka - její nedostatek v organismu vyvolává střevní a žaludeční poruchy, vede ke komplikaci při onemocnění jater, žlučníku a sleziny. Vodný extrakt vykazuje protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky, xanthonové deriváty mají antimutagenní účinky. V lidovém léčitelství našla droga uplatnění též jako roborans a tonikum. Zeměžluč patří mezi nejstarší léčivé rostliny světa. Její starý název byl Fel terrae - žluč země; označoval ji tak Plinius. Dioskorides ji podle bájného kentaura označoval jako kentaurion mikron. Na původ slova se brzy zapomnělo a starší rodový název (Erythraea) se odvodil z řeckého pojmenování barvy kvítků (erythros = červený). Nynější rodový název vychází z Dioskoridovo kentauron a druhový z erythros.
Zlatobýl
Diuretikum, edémy, nefritida, artritida, záněty dásní, ke zpevnění zubů. Droga prokazatelně napomáhá vylučování moči, současně zlepšuje funkci ledvin (snižuje vylučování bílkovin močí). Používá se při zánětech ledvin a močového měchýře, při močových kamenech, ke zvýšení tvorby žluči, ke zlepšení celkové látkové výměny, při revmatických chorobách v důsledku špatného zažívání a mikrobiální infekce. Zevně droga napomáhá rychlejšímu hojení zanícených kožních defektů; používá se také ke kloktání při zánětech ústní dutiny.
Ženšen
Patří po staletí mezi užívanou léčivou rostlinu v jihoasijské medicíně. Má antioxidační vlatnosti, schopnost stimulovat imunitní systém a chránit organismus před nepříznivými důsledky stresu. Při vnitřním použití působí jako tonikum a stimuluje centrální nervový systém. Podporuje léčbu stresu a chronické únavy. Snižuje hladinu krevního cukru a tuku. V lidovém léčitelství se používá i jako afrodisiakum.
postiženému je třeba podat aktivní uhlí. Citliví jedinci navíc mohou reagovat podrážděním kůže po dotyku na mladé, ještě chlupaté břečťanové výhony - tito jedinci by neměli břečťanu užívat ani v terapii.