Bylinky A-B
Andělika lékařská
Stomachikum, spasmolytikum, karminativum, diuretikum, nervinum; při dyspepsiích nejrozmanitějšího původu s nedostatečnou sekrecí žaludeční šťávy. Vnitřně se užívá při zhoršené činnosti zažívacího ústrojí (špatné trávení, plynatost), při křečích, zpomalené střevní činnosti, při snížené tvorbě moči a sklonu k tvorbě močových kamenů. Zevně je droga vhodná při zhmožděninách s krevními podlitinami, zánětech pokožky ve vlasové části hlavy, při nehojících se a hnisavých bércových vředech, při spáleninách. Je vhodnou součástí přípravků pro léčbu seniorů. Působí proti bakteriím a některým plísním. Furanokumariny v první fázi účinku zpomalují vylučování některých léčiv v těla, v druhé fázi ho urychlují. Podobné druhy andělik (A. sinensis) mají ochranné účinky na játra a zabraňují snížení obsahu zásobního polysacharidu glykogenu v játrech. V lidovém léčitelství našla uplatnění jako antiseptický prostředek, účinné expektorans, emmenagogum a při nespavosti způsobené nervovým onemocněním. U nás se rozšířila ve středověku; mniši ji pěstovali jako prostředek proti moru.
Anýz vonný
Hlavní použití: Obě používané části - silice a plod jsou používány jako prostředky usnadňující vykašlávání, uvolňující křeče, ulevující při nadýmání a plynatosti a působící proti střevním parazitům. Tradičně jsou proto užívány při průduškovém kataru, dávivém kašli, kolikovitém nadýmání. Místně při vších a svrabu. Doporučují se při zánětu průdušek a průdušnice s přetrvávajícím kašlem a preventivně se užívají při podávání projímadel k předcházení bolestivých kolik. Bylo potvrzeno zvýšené vylučování mateřského mléka po konzumaci přípravků s obsahem anýzové silice.
Bazalka pravá
vnitřně v nálevu (2 čajové lžičky, tj. asi
Bedrník větší
Nať se používá vnitřně při plicních onemocněních a k podpoře aktivity zažívacího traktu. Zevně při křečových žilách. Kořen je doporučován při zánětech průdušek a kašli. Také při nachlazení a katarech horních cest dýchacích. V lidové medicíně je doporučován vnitřně při onemocnění vylučovacího systému, zánětech močového měchýře a ledvin. A také ledvinových kaménků. Zevně při zánětech ustní a hltanové sliznice a ve formě koupeli pro zlepšení hojení ran.
Benedikt lékařský
Sbírá se nať (Herba cardui benedicti) těsně před rozkvětem, tedy červnu až červenci. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do
POZOR: Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Z tohoto důvodu je kontraindikován při těžších ledvinových poruchách
Bez černý
1.) květenství bezu (Flos sambuci)
Obsahové látky: Nejvýznamnější jsou glykosidy (sambunigrin, rutin), sliz, silice, třísloviny, organické kyseliny a látky s fytoncidním účinkem.
Sběr a sušení: V době květu se květenství odtrhávají či odstřihávají a volně ukládají do košů, aby se nezapařila. Obvykle se suší celá květenství zavěšená na šňůrkách, někdy se jednotlivé květy po zavadnutí sdrhují a rychle suší ve slabé vrstvě ve stínu při
Použití: Používá se především při nemocech z nachlazení. Významný je zejména potopudný účinek a dále slabě uklidňující, antineuralgické, slabě močopudné a projímavé účinky. V lidovém léčitelství je bez černý odpradávna oblíbenou léčivou rostlinou a dodnes je hojně používán. Tvoří hlavní součást čaje pro pocení, zpravidla společně s lipovým květem, často s proskurníkovým kořenem, jindy zase s květem divizny. Někdy se používá proti nadýmání a křečím trávícího traktu.
2.) plodenství bezu (Fructus sambuci)
Obsahové látky: glykosidy, antokyan, karoteny, vitamin C, B, cholin atd.
Sběr a úpravy: Bobule dozrávají od července do září. Suší se nejprve na slunci a dosouší se umělým teplem až do úplného scvrknutí a svraštění plodů, které se pak sdrhnou ze stopek. Dobře usušené plody mají leskle černofialovou barvu, jsou bez pachu a mají nakysle sladkou, poněkud svíravou chuť. Kvalitní droga musí obsahovat co nejméně nedozrálých nebo znehodnocených plodů a jiných částí matečné rostliny. Plody se často používají v lidovém léčitelství, připravuje se z nich tmavorudé bezinkové víno a dnes slouží i jako surovina pro průmyslovou výrobu kompotů, džemů, sirupů apod.
Použití: S oblibou jsou plodenství používána při bolestivých onemocněních nervového původu, např. při zánětu trojklanného nervu, migrénách a jako protikřečový prostředek.
Blahovičník kulatoplodý - eukaliptus
Vlastnosti:
- antibakteriální
- antikatarální
- antifungální
- antirevmatický
- dezinfekční
- hojivý
- hypoglemický
- imunotonický
- močopudný - středně
- odpuzuje hmyz
- protihorečkový
- protivirový
- usnadňuje vykašlávání
- zabraňuje překrvení
Dýchací ústrojí: alergie spojené s nosním katarem, kašlem a svědivými vyrážkami, astma - po konzultaci s lékařem!, brontichida chronická s čirým resp. bílým hlenem (možná kombinace s borovicí lesní, myrthou, tea tree, nebo s borovicí lesní a vavřínem, nebo s tea tree, tymiánem a yzopem), bronchitida žlutavého kataru (možná kombinace s gerániem a santalem), dýchací cesty - obecně, při rekonvalescenci, při zánětech a překrvení dýchacích dutin (možná kombinace s borovicí lesní a šalvějí muškátovou, nebo s levandulí a tea tree, nebo s gerániem, heřmánkem a rozmarýnou), při dýchavičnosti, pro odstranění pocitů dusna, sevřenosti, při "ztrátě" hlasu (možná kombinace s borovicí lesní, myrthou, tea tree), při uvolňování a rozpouštění hlenů, při horečce, při chřipce s vysokými teplotami a bolestmi hlavy (možná kombinace s citroníkem, cypřišem a mátou peprnou), při chřipce spojené se zimnicí a únavou (možná kombinace s borovicí lesní, tea tree, tymiánem, nebo s majoránkou, tea tree a zázvorem), při kašli obecně (možná kombinace s levandulí a santalem při bolestivém kašli, nebo s borovicí lesní a šalvějí muškátovou při katarovém kašli, nebo s cypřišem pro zklidnění kašle), při bolestech v krku spojených s chrapotem a ztrátou hlasu, při zánětech v krku (možná kombinace s citroníkem, cypřišem, mátou peprnou, nebo s borovicí lesní a šalvějí muškátovou), při laryngitidě (možná kombinace s benzoinem, šalvějí muškátovou, tea tree, nebo s heřmánkem, levandulí a tea tree), při nachlazení, vykašlávání, při zápalu plic, čištění plic od hlenu, při zánětu průdušek (možná kombinace s borovicí lesní a šalvějí muškátovou), při rýmě i senné.
Energie orgánů: ochranná, posiluje imunitu (možná kombinace s bergamotem), zabraňuje návratu infekce (možná kombinace s tea tree a tymiánem), stimuluje energii plic.
Kůže: na akné, jako deodorant, při změkčení nehtového lůžka (možná kombinace s mátou peprnou), na opary, pásový opar (možná kombinace s bergamotem), na mastnou, nečistou, unavenou pleť, na plísňová onemocnění-mykózy, na popáleniny, řezné rány, na vlasy proti lupům (možná kombinace s rozmarýnou), při zánětech kůže, obecně zchlazuje.
Oběhový systém: obecně zastavuje krvácení, obecně prokrvuje, pro stimulaci srdce, při slabostech srdce
Pohlavní orgány, ledviny: při zánětech močového měchýře a trubice (možná kombinace s cedrem, heřmánkem, levandulí a tymuánem), zvyšuje močopudnost, při zánětech vaginy (možná kombinace s gerániem, heřmánkem a levandulí)
Pohybové ústrojí: při revmatických bolestech (možná kombinace s jalovcem, levandulí a yzopem), při bolestech a napětí ve svalech.
Smyslové orgány, hlava: při bolestech hlavy (možná kombinace s citroníkem, cypřišem, mátou peprnou), při migréně, pro podporu mozkové činnosti.
Trávící ústrojí: podpůrný lék při cukrovce, proti červům a roupům, při průjmech virového původu.
Deprese, negativizmus: při depresích vyznačujících se stagnací, při depresích z melancholie a pesimismu, odstraňuje negativní pocity omezování a sevřenosti
Koncentrace, paměť: podporuje koncentraci
Nervové napětí, rozčílení : uvolňuje nervové napětí, při neuralgii
Sebedůvěra, sebevědomí: odstraňuje emoční utlačování a sevřenost, rozptyluje melancholii např. při obviňování sebe sama, vštěpuje smysl pro svobodu, osvobozuje ducha od tyranie, zvyšuje vitalitu - "otvírá" hruď
Úzkost a strach: při nespavosti - obecně
Zesláblost a váhavost: odstraňuje krátkodobou duševní vyčerpanost
Hmyz: repelent (možná kombinace s benzoinem), odpuzování hmyzu (vši, klíšťata, blechy - možná kombinace s gerániem a levandulí), vhodné i pro zvířata (možná kombinace s bergamotem).
Osvěžující účinky
Borovice lesní
Sbírají se zejména pupeny (Turio pini) a to v dubnu ještě před rozvinutím.
Droga obsahuje silici (a v ní terpeny pinen, felandren, limonen, camphen, cadinen, myrcen, sylvestren, caren, cymen, bornylacetát aj.) a dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.Působení drogy je protizánětlivé, usnadňuje odkašlávání, při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky. Vnitřně ji lze použít např. při bronchiálním astmatu na podporu odhleňování nebo při nachlazení či jiných chorobách dýchacích cest, zevně aplikovaná se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách.
Připravuje se nejčastěji ve formě odvaru, který se buď pije (max. 5 až 8 lžic denně) nebo inhaluje (max. 10 minut 1x až 2x denně) nebo přidává do koupele (koupel je dobré nejdříve "otestovat" ve slabší koncentraci, neboť může působit dráždivě!). Léčivě může působit i prostá procházka borovicovým lesem, v němž se podle některých zdrojů vyskytuje až 100x méně bakterií nežli ve městě (všimněte si ostatně, že mnohé ozdravovny a sanatoria - zejména plicní - jsou obklopeny právě borovicemi).Borovice by nikdy neměla být užívána dlouhodobě, neboť přítomné terpeny mohou působit poměrně silně dráždivě. Vůbec by ji pak neměli užívat lidé se zánětlivým onemocněním ledvin, jater nebo trávicího ústrojí, kteréžto orgány mohou být působením terpenů nejen podrážděny, ale v některých případech i poškozeny. Procházky borovým lesem se však samozřejmě není třeba obávat.
Brčál menší (barvínek)
Dříve byl barvínek hojně užíván v lidovém léčitelství, dnes je však užíván jen pomálu. Sbíranou částí je nať (Herba vincae), ze které se izolují alkaloidy (viz. výše), kterých je přítomno 0,1 až 0,7%. Dále obsahuje saponiny, třísloviny, pektin, amorfní hořčinu vincin a deriváty kyseliny flavonové a ursolové. Nať se sbírá v červnu až červenci, suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo umělým sušením při teplotě do
Brusinka
Sbírá se list (Folium vitis-idaeae) a to koncem léta nebo na podzim, některými autory je doporučován i jarní sběr. Suší se rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do
Brusnice borůvka
1.) listy borůvky (Follium myrtilli)
Obsahové látky: třísloviny, glukokininy (myrtilin) a organické kyseliny včetně vitaminu C
Sběr a sušení: Listy se sbírají od května do září, nejhodnotnější drogu ale poskytují listy sbírané v květnu a červnu v době květu sdrháváním z neplodných větviček. Listy se nesmí pomačkat, neboť poškozené při sušení hnědnou. Suší se co nejrychleji ve slabých vrstvách (3 –
Použití: především jako účinný prostředek se svíravým účinkem při průjmech, také jako pomocný lék při cukrovce, neboť glukokininy snižují hladinu krevního cukru (nálev nebo zápar ze dvou čajových lžiček řezané drogy na sklenici drogy se pije před jídlem). V lidovém léčitelství se odvar z listů i sušených plodů někdy pije jako náhražka pravého čaje. Protizánětlivý účinek lze využít i k přípravě kloktadla.
2.) plody borůvky (Fructus myrtilli)
Obsahové látky: třísloviny, glukokininy, asi 25% cukrů, řada organických kyselin, pektin, barviva karoteny a významné anthokyany, hojně je obsažen také mangan.
Sběr a sušení: Plody se sbírají buď ručně nebo pomocí hřebenů v době plné zralosti, podle nadmořské výšky od července do konce srpna. Po odstranění příměsí a rozmačkaných plodů se suší ve slabé vrstvě nejprve na slunci, pak při umělé teplotě do
Použití: Plody se stejně jako listy používají při průjmech (mohou se rozžvýkat a jíst přímo (stačí hrst), nebo se připraví zápar a pije jako čaj) a ke kloktání při zánětech ústní dutiny. Již dlouho je známo, že barviva plodů mají příznivý vliv na regeneraci očního purpuru a zvyšují zrakovou ostrost. Za druhé světové války byly borůvky například součástí jídelníčku anglických letců, provádějících noční nálety a dnes slouží k výrobě přípravků zlepšujících vidění při umělém osvětlení a jsou součástí stravy kosmonautů.
Brutnák lékařský
Sbírá se kvetoucí nať (Herba boraginis), v poslední době je oblíbeno i brutnákové semeno. Nať se suší ve stínu, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout
Droga působí projímavě a protizánětlivě, vykazuje mírně uklidňující a posilující působení. Vnitřně je podávána při zánětlivých a vředových chorobách zažívacího ústrojí, při zánětech močových cest a při revmatismu, zevně ve formě obkladů se aplikuje na špatně se hojící rány nebo na bércové vředy, vinný odvar brutnáku se užívá na obklady ledvin, jater, očí či kloubů (obklady uklidňují záněty). Čerstvé brutnákové šťávy (25 až 50 ml, 3x denně) se užívá jako uklidňujícího prostředku při neurastenii, šťáva pravděpodobně působí i jako mírné antidepresivum, často se brutnáku přidává i do tzv. "nervových" směsí. Brutnákové semeno (4x denně na špičku nože) se osvědčilo na regulaci metabolismu např. při revmatismu nebo astmatu.Nejčastěji se brutnák podává ve formě nálevu, který se podává 2x až 3x denně po 350 ml.
Břečťan popínavý
Sbírá se list (Folium hederae) a to nejlépe na jaře.Obsahuje zejména saponiny (nejvíce hederasaponin C), gklykosid hederin (helixin), alkaloid emetin, inosit, flavonoidy, betakaroten, třísloviny, kyseliny chlorogenovou, hederikovou, mravenčí, kávovou a jablečnou, tuk, pektin, rutin, scopolin, cholesterin, tocoferol, hedera-peroxydasu, jód aj.Břečťan podporuje vykašlávání (užívá se např. při chronickém kataru, astmatu, nachlazení, zanícených sliznicích), podporuje činnost jater a žlučového systému, zevně se aplikuje na kožní vyrážky, sedací koupel dobře působí na vnější hemeroidy (hrst čerstvých břečťanových listů se nechá přes noc luhovat v
Bříza
Diuretikum, diaforetikum, antirevmatikum. Droga má slabý hemolytický účinek; diuretický efekt vyvolává silice a flavonoidy (bez nepříznivého vlivu na ledvinový parenchym). Používá se jako močopudný prostředek při bakteriálních zánětech močových cest, ke zvýšení vylučování kyseliny močové a zpomalení tvorby ledvinových kamenů; na tomto efektu se podílí relativně vysoký obsah vitamínu C. Droga se používá při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů, vyrážkách, hlavně ve vlasové části pokožky, tj. tam, kde je žádoucí zvýšení látkové výměny. Nebylo zjištěno žádné vzájemné ovlivňování s jinými léčivy. V lidovém léčitelství našla droga uplatnění při onemocnění dnou a revmatismem i jako "čistič krve" v jarních pitných kůrách. Vědecky podložené užívání této drogy sahá do roku 1897, kdy se experimentálně potvrdil a dokázal silný močopudný účinek. Na kmenech starších stromů se často nachází ve větším množství houba ryšavec šikmý (Inonotus obliquus). Výtažek z této houby účinkuje jako tonikum a antiflogistikum. Nověji se této houbě připisuje i protirakovinový účinek v počátečních stádiích onemocnění.
Bukvice lékařská
Bukvice je od starověku užívána jako léčivá rostlina, v současnosti je však (zřejmě neprávem) poněkud opomíjena.Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky.Drogou je nať (Herba betonicae), která se sbírá nejlépe na začátku rozkvětu, možno ji ale sbírat až do podzimu.lze drogu použít při chorobách trávicího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznicí (krvavé průjmy), při dyspeptickém syndromu vyvolaném špatnou kvalitou žaludečních šťáv, při zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Droga dále mírně snižuje krevní tlak a její účinky bývají blahodárné i při nervové vyčerpanosti (takže ji lze použít při neuróze, rozrušení, nespavosti, lehké depresi či lehké epilepsii), při zevním použití ji lze využít při léčení bércových vředů. Některými autory je uváděno i působení protinádorové a protirevmatické.Droga se připravuje nejčastěji formou nálevu, který se pije 2x až 4x denně nebo ve formě prášku užívaného 2x až 3x denně na špičku nože. Pro zevní použití se obvykle připravuje koncentrovanější odvar. Při neklidném spánku s divokými sny se doporučuje uléhat na polštář nacpaný asi půl kilogramem řezané a čerstvě usušené bukvice - takový polštář vydrží asi 4 měsíce, pak je třeba náplň vyměnit za čerstvou.